Podnikání na Maltě a z Malty

„Pojď se podívat ještě tam nahoru“, řekl mi dnes už manžel na jednom maltském předvánočním trhu v hotelu Phoenicia. Vystoupali jsme tedy do prvního patra, kde bylo už jen pár stánků. U jednoho voňavého jsme se zastavili a maltský sympaťák mi hned začal vyprávět o svých výrobcích, ručně vyráběných aroma svíčkách ze sójového vosku. Najednou mě vzal za ruku a vosk ze svíčky mi namazal na hřbet ruky. Cože? Svíčku? Namazat na kůži?

Dnes už takovéto překvapené reakce zažíváme běžně. Už několik let totiž tyto svíčky a jiné produkty onoho sympaťáka Stephena Cordiny, který je mimochodem vystudovaný aromaterapeut, dovážíme do Česka a na Slovensko. Prodáváme je na našem e-shopu www.stephencordina.cz, dodáváme do několika obchodů a když to jde, účastníme se různých festivalů, konferencí či firemních akcí.

Všechny produkty Stephena Cordiny jsou ručně vyráběné pouze z přírodních materiálů, neobsahují žádné umělé přídavky. Naopak obsahují vysoce kvalitní esenciální oleje, které mají blahodárné aromaterapeutické účinky na lidskou mysl. Svíčky jsou vyrobeny z tak jemného sójového vosku, že je můžete použít také jako zklidňující a hydratační balzám na ruce a tělo. Teplota rozehřátého vosku je pouze příjemných 40 stupňů.

masážní svíčky - Stephen Cordina Aroma Therapy
Masáž se svíčkou je nejlepší doma ve dvojici 🙂

Kromě svíček máme v nabídce i bytové difuzéry, bytové parfémy, kosmetiku a portfolio stále rozšiřujeme.

Začátky ale nebyly jednoduché.

Když jsme si nechali naše prožitky z hotelu Phoenicia uležet v hlavě, manžela napadlo, že by to byl vlastně zajímavý produkt na dovoz do ČR a případně „zábava“ pro mě, až budu někdy v budoucnu doma s dětmi. To abych z nich úplně nezblbla :-). Našli jsme tedy vizitku a napsali email s naším nápadem, žádostí o schůzku a otázkou, zda nás náhodou už někdo nepředběhl. Byli jsme si totiž jistí, že takový zajímavý výrobek určitě už k nám musí někdo dovážet. Ale naštěstí ne!

Sešli jsme se s výrobcem v jeho manufaktuře, kde v té době pracoval jen s jedním nebo dvěma pomocníky. Dohodli jsme se na exkluzivním dovozu pro Česko a Slovensko a podepsali smlouvu na roční spolupráci. Mimochodem, to byla jediná smlouva, kterou jsme spolu kdy podepsali. Od té doby prostě spolupracujeme bez smlouvy. Za ty roky už se se Stephenem známe tak dobře, že se vnímáme spíš jako kamarádi než obchodní partneři.

Na začátku našeho podnikání jsme v portfoliu výrobků měli pouze svíčky. Neměli jsme představu, jak lidé v Česku budou na tyto novátorské výrobky reagovat. A zjistili jsme také, že lidé na Maltě a lidé v Česku mají různý vkus na vůně. Z počátečních 4 vůní svíček byla podle Stephena jedna vůně na Maltě výrazně oblíbenější než ty ostatní. Této vůně jsme tedy do začátku objednali velké množství. Ale bohužel se ukázalo, že lidem u nás svíčka prostě nevoní! Naopak se tu výborně uchytily vůně, které mají na Maltě menší oblíbenost.

V začátku byl problém také náš život na Maltě. Webové stránky nebo letáky jsme mohli zadat kamarádům a nevadilo, že nesedíme vedle nich. Ale marketing, propagace či shánění obchodních partnerů se na dálku nedělá zrovna snadno. A co teprve odesílání zboží z e-shopu :-).

Naše návštěvy doma jsme tak začali plánovat podle termínů festivalů, veletrhů a jiných akcí, na kterých jsme chtěli vystavovat. Auto jsme měli na Maltě, ale na akce jsme potřebovali přepravovat krabice se zbožím. Takže jsme museli zapojit rodinu, stejně jako do odesílání zásilek z e-shopu. Sklad zboží jsme tak měli u mých i manželových rodičů.

přírodní produkty z Malty
Konference, veletrhy či festivaly jsou pro nás jedinečná možnost představit „naživo“ naše výrobky.

Takový festival většinou trval dva až tři dny, takže když jsme přiletěli na týden, moc času na rodinu a známé nám už nezbývalo. Pobyt na delší dobu většinou nebyl možný, přece jenom oba jsme měli „normální“ práci na Maltě, s vymezeným počtem dní dovolené. Vzhledem k tomu, že oba pocházíme z různých koutů Česka, dost času zabralo vždy i cestování mezi rodinami.

Po takové týdenní „dovolené“ v Česku jsme byli většinou tak zničení, že jsme se hoodně těšili na relaxaci zpátky u maltského moře.

Takže je asi pochopitelné, že více jsme podnikání „rozjeli“ až po našem trvalém návratu z Malty do Česka. Začali jsme objíždět více festivalů, veletrhů, lidé nás začali zvát na svoje akce, měli jsme čas na objíždění a vybírání obchodních partnerů.

přírodní bytové difuzéry, masážní svíčky
Naše výrobky dokáží vytvořit v bytě příjemnou atmosféru a vůně mají navíc aromaterapeutické účinky.

Od začátku podnikání náš obchodní partner Stephen přišel s řadou dalších zajímavých výrobků a na Maltě se stal tak trochu celebritou. Získal několik cen, zapojil se do charitativních projektů, s maltskou prezidentkou spolupracoval na tvorbě nové vůně, setkal se s princem Charlesem při jeho návštěvě na Maltě, dělal rozhovory pro nejrůznější časopisy i televizi. Krátce před Vánoci 2020 otevřel svůj vlastní obchod a ateliér vůní ve Vallettě a stále vymýšlí nové a nové výrobky, které jsou pohlazením pro duši.

Kdykoliv jsme na Maltě, tak se snažíme se Stephenem potkat v jeho manufaktuře, probrat a otestovat novinky, seznámit se s novými kolegy. Jeho tým se samozřejmě za ty roky rozrostl.

Stephen Cordina Aroma Therapy
Manžel se Stephenem Cordinou při jedné naší návštěvě Malty ve Stephenově manufaktuře.

A i když Stephen studoval aromaterapii ve Švýcarsku a ve Velké Británii a má tak v těchto zemích prospěšné kontakty, Česko a Slovensko k našemu potěšení zůstává pro Stephena a jeho značku nejsilnější exportní oblast.

Pokud byste chtěli některé výrobky na vlastní kůži vyzkoušet, budeme rádi, když nás navštívíte na našem e-shopu www.stephencordina.cz. Můžete se zaregistrovat pro newsletter nebo si nás přidat na facebooku, a až to situace dovolí, setkáme se s vámi rádi i naživo na některé z akcí, kterých se budeme účastnit.

Autor: Petra Studničková

Více než 3 roky jsem žila na Maltě. I díky práci v tamní cestovní kanceláři jsem měla možnost tento ostrov poznat důkladně ze všech stran. V současné době se na Maltu vracím několikrát ročně, protože pomáhám organizovat cesty na Maltu a zároveň v Česku provozuji e-shop s maltskými výrobky. Ať už se na Maltu chystáte na dovolenou nebo se sem chcete přestěhovat, mám pro vás spoustu užitečných a osobně ověřených rad a tipů, jak si svůj pobyt co nejvíce užít. Můj příběh si můžete přečíst tady >>

2 komentáře u „Podnikání na Maltě a z Malty“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *