Malta na kousky

Pokud se chystáte na Maltu, určitě budete pátrat po tom, kde se ubytovat. Která lokalita je nejlepší pro turisty a která pro lidi, kteří se sem stěhují na delší dobu?

Samotný ostrov Malta má rozlohu asi jako město Brno a celkově má i podobnou hustotu zalidnění. Přesto jsou zde velké oblasti, kde nestojí jediná vesnice ani dům. Jinde naopak města navazují jedno na druhé, ani nepoznáte, kde končí jedno město a začíná jiné.

Nejvíce obydlená je severovýchodní část ostrova. Západní pobřeží Malty tvoří z velké části útesy, proto je tato oblast méně obydlená a nejsou tu ani žádné hotely.

Valletta

Hlavní město Malty leží na poloostrově a je ze 3 stran obklopené mořem. Přesto tu není žádná klasická pláž, pobřeží je spíše skalnaté. Město samotné je krásné a malebné, je tu spousta lokálních, mezinárodních i luxusních obchodů, restaurací, barů, krásných zahrad a muzeí, 5D kino. Z Upper Barrakka Gardens je nádherný výhled na přístav Grand Harbour.

Asi jako v každém hlavním městě, i sem míří spousta turistů. Ti ale většinou zavítají jen na několik hlavních ulic, vedlejší uličky jsou často prázdné a klidné.

Valletta - Malta
Když ve Vallettě sejdete z rušné hlavní třídy, objevíte spoustu malebných a klidných uliček.

Ubytování tu najdete většinou v menších stylových hotelech nebo v soukromí. V části Valletty zvané Waterfront je přístaviště pro velké výletní lodě a najdete tu i spoustu restaurací, které jsou podle mého názoru předražené a ne moc dobré.

Před bránou do Valletty je hlavní autobusové nádraží, odkud odjíždějí autobusy do všech částí ostrova.

Několik tipů, co dělat ve Vallettě, si můžete přečíst v mém článku tady. 

Trojměstí (Vittoriosa, Senglea, Cospicua)

Městečka jižně od Valletty, která tvoří historické srdce Malty. Je to oblast, kde je Malta nejautentičtější. Žijí tu hlavně místní obyvatelé, nejsou zde v podstatě žádné hotely, naopak tu najdete několik zajímavých muzeí.

Ve Vittoriose se nachází rozlehlý přístav, kde kotví i ty největší a nejluxusnější jachty. Na nábřeží u přístavu je spousta výborných restaurací.

Trojměstí - Malta
V Trojměstí najdete spoustu krásných zákoutí, výborné restaurace, muzea i přístav pro ty největší jachty.

Marsascala, Marsaxlokk (čti Marsašlok), Birzebbuga

Klidnější města na jihovýchodě ostrova. Nejsou tu žádné hotely, pouze penziony nebo ubytování v soukromí.

Mezi městy Marsascala a Marsaxlokk jsou krásné bílé útesy. V městečku Marsaxlokk je každou neděli velký rybí trh, kam se sjíždí Malťané nakoupit a turisté obdivovat úlovky. Je tu i spousta rybích restaurací.

Marsaxlokk - rybářská vesnice Malta
Rybářská vesnice Marsaxlokk s barevnými loďkami stojí za návštěvu, i když se tu zrovna nekoná rybí trh.

Ve městě Birzebbuga je velká písečná pláž Pretty Bay, kterou využívají hlavně místní. Kousek od ní je totiž přístav pro nákladní lodě, který trochu kazí celkový estetický dojem. Pokud vám to ale nevadí, je to výborná alternativa pro koupání s dětmi.

Gzira, Sliema, St. Julian´s

Asi nejdražší lokalita, ale podle mně nejlepší. Bydleli jsme tady přes 3 roky. Najdete tu všechno – dlouhou pobřežní promenádu, téměř po celé její několikakilometrové délce je vápencová nebo kamenná pláž, i několik písečných plážiček. Je tu spousta lokálních i mezinárodních obchodů, restaurací, barů, služeb, velké obchodní centrum, kino, soukromá nemocnice atd.

Do hlavního města Valletty se odsud můžete dostat přívozem z centra Sliemy během pár minut. Staré centrum Sliemy je plné úžasných tradičních kamenných domů a taková večerní procházka uličkami je prostě kouzelná.
V této lokalitě najdete ubytování v soukromí, levné i dražší hotely i luxusní 5* resorty.

V části St. Julian´s zvané Paceville je nespočet barů, restaurací a nočních klubů a díky tomu je tu opravdu živo a hluk dlouho do noci.

Sliema - Malta
Členité pobřeží ve Sliemě láká v létě na skvělé koupání a po zbytek roku na příjemné procházky.

Qawra (čti Aura), Bugibba (čti Budžiba), St. Paul´s Bay

Turistické centrum v severní části Malty s dlouhou pobřežní promenádou. Podle mě nemá takovou atmosféru jako Sliema a okolí, ale je levnější. Pláže jsou tu stejně jako ve Sliemě vápencové, kamenité a je tu i několik uměle vytvořených písečných plážiček. V Bugibbě je i autobusové nádraží.

Ubytování tu najdete jak v soukromí, tak v hotelech levných až po 4*. Pokud plánujete výlet na Gozo nebo Comino, odsud nebudete mít tak dlouhou cestu jako z jihu Malty.

Mellieha

Turistické centrum v nejsevernější části Malty. Městečko samo je v kopci, je tu i několik městských hotelů. V údolí pod městem je pak velká písečná pláž Mellieha Bay s bílým pískem a velmi mírným vstupem do moře. Zátoka je chráněná proti větru, takže hladina moře je tu opravdu velmi klidná a tím pádem vhodná i pro nejmenší děti. Nejsou tu téměř žádné vlny. Pro děti tu nenajdete vhodnější pláž, i když v sezóně právě proto bývá často plná.

V nejsevernější části ostrova pak najdete ještě několik 4* hotelů, které jsou hodně odlehlé, v okolí není prakticky žádná vybavenost, ale pokud hledáte klid, jsou ideální. Hotely mají svoje soukromé písečné pláže, takže jsou vhodné i při cestování s dětmi. V okolí je pak i několik oblíbených veřejných plážiček. Zároveň hotely stojí nedaleko trajektu na sousední ostrovy Gozo a Comino.

Ve středu ostrova leží zajímavá městečka Mdina, Rabat a Mosta, která určitě stojí za návštěvu. V dalších městech pak najdete hlavně místní obyvatele.

V severozápadní části ostrova jsou 3 písečné pláže Gnejna Bay, Ghajn Tuffieha a Golden Sands. Všechny jsou odlehlé, není u nich žádná vesnice ani vybavenost (kromě stánků či restaurací fungujících v sezóně) a pouze u jedné – Golden Sands – je 5* hotel.

K našim nejoblíbenějším plážím patří Ghajn Tuffieha. Není tak turistická ani rozlehlá jako Golden Sands a je čistá. Je u ní dobrá restaurace. Nevýhodou je přístup po několika desítkách schodů.

Písečné pláže na Maltě - Ghajn Tuffieha
Jedna z maltských písečných pláží, Ghajn Tuffieha.

Gnejna Bay využívají hlavně Malťané, je u ní spousta prázdninových příbytků místních. Výhoda je, že část této pláže je písečná a část vápencová, takže si můžete vybrat, co preferujete. Nevýhodou je jediný stánek s občerstvením, které není moc dobré a zdravé (klasika hranolky se vším možným, rozmražené jídlo).

Kromě samotné Malty má Maltská republika ještě další 2 obydlené ostrovy Gozo a Comino a 3 neobydlené ostrůvky Cominotto, St. Paul´s Island a Filfla.  O specifikách jednotlivých ostrovů si můžete přečíst můj dřívější článek.

Pokud si budete chtít během pobytu půjčit auto, nezapomeňte, že na Maltě se jezdí vlevo. O cestování autem se více dozvíte tady.

Foto: Ivan Gasparek Photographer

Autor: Petra Studničková

Více než 3 roky jsem žila na Maltě. I díky práci v tamní cestovní kanceláři jsem měla možnost tento ostrov poznat důkladně ze všech stran. V současné době se na Maltu vracím několikrát ročně, protože pomáhám organizovat cesty na Maltu a zároveň v Česku provozuji e-shop s maltskými výrobky. Ať už se na Maltu chystáte na dovolenou nebo se sem chcete přestěhovat, mám pro vás spoustu užitečných a osobně ověřených rad a tipů, jak si svůj pobyt co nejvíce užít. Můj příběh si můžete přečíst tady >>

4 komentáře u „Malta na kousky“

  1. Pro mě zásadní dotaz – jak je to se psem? Nějaký speciální očkování? A pes na pláži? Chystám se v březnu,dubnu.. Jinak díky za hromadu informací z první ruky 😁

    1. Pokud cestujete na Maltu se psem, pes musí mít svůj pas „Pet passport“, kde jsou údaje o něm, o majiteli a očkování. Pas vystaví veterinář. Pes také musí mít mikročip. Plus platnou vakcinaci proti vzteklině a ošetření proti parazitům (tablety v určitém časovém úseku před příjezdem na Maltu). Jinak co se týče pláží, obecně pes nesmí na písečné pláže. To platí ale hlavně pro léto, kdy jsou na plážích lidé. Pokud ćestujete takhle před sezónou, spousta psů běhá i po písečných plážích 🙂 Na Maltu také nepouštějí určitá bojová plemena.

  2. Dobrý den, věděla byste, kterým oblastem by se měl člověk vyhnout, když hledá dlouhodobé bydlení na Maltě? Napadá mě zejména, jestli nejsou nějaké oblasti, které jsou v zimě typicky záplavové a byty v nich tak jsou obvykle podmáčené/ prolezlé plísní…

    1. Dobrý den, plíseň v zimním období je na Maltě velký problém hlavně v novějších bytech. Ne kvůli podmáčení, protože na Maltě není žádná řeka, potok apod., ale kvůli venkovní vysoké vlhkosti a chybějícímu topení. Poradila bych pro dlouhodobé bydlení vybrat typický maltský kamenný dům, ne novostavbu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *