8 skvělých aktivit, které si na Maltě můžete užít zadarmo, hlavně číslo 6 je moje srdcovka

Malta nabízí mnoho zajímavých věcí a ne vždycky za ně musíte platit. Během úžasných výletů nemusíte utratit ani euro. Tady je pár tipů na aktivity, které si tu můžete užít zcela zdarma.

1. Obdivovat výhled na nejkrásnější přístav na světě

Výhled ze zahrad Upper Barrakka ve Vallettě na přístav Grand Harbour vás uchvátí. Už samotné zahrady, které se nachází hned na kraji Valletty, jsou příjemnou oázou zeleně a květin. Všichni tu ale míří až na jejich konec, kde se o patro níž nachází Saluting Battery a ještě níž pak unikátní přirozeně vytvořený přístav Grand Harbour.

přístav Grand Harbour, Valletta, Malta
Výhled na Grand Harbour a Saluting Battery

Naproti je historické Trojměstí a nejstarší maltská pevnost St. Angelo. Když budete mít štěstí, uvidíte připlouvat nebo odplouvat obří výletní loď.  Každý den v poledne a v 16 hodin se potom ze Saluting Battery ozývají tradiční dělové salvy, což je zajímavý zážitek nejen pro děti.

2. Ztratit se v uličkách Valletty

Když už jste ve Vallettě, bylo by škoda nevydat se do jejích ulic. Kromě těch hlavních Republic Street a Merchants Street zabočte do vedlejších uliček. Bloumat tu můžete i pár hodin.

Večerní procházka, Valletta, Malta
Večerní procházka Vallettou má svoje kouzlo

Uličky s typickými barevnými balkony se svažují k moři a nabízí tak krásné pohledy. Spousta uliček je jen pro pěší, protože místo silnic jsou tu schody. Můžete tak v klidu obdivovat úžasnou architekturu města, které nechal v 16. století vystavět velmistr maltézských rytířů Jean de la Valette. Celé město je právem zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO.

3. Objevovat historické „Tiché město“ Mdinu

Mdina je bývalé hlavní město Malty. Opevněné město na kopci uprostřed ostrova má bohatou historii. V labyrintu úzkých dlážděných uliček si budete připadat jako ve středověku. Tento pocit navíc umocňuje fakt, že do Mdiny je velmi omezen vjezd aut. Spíš než auta tu potkáte kočáry tažené koňmi.

Tiché město Mdina, Malta
Dlážděné uličky v Mdině vás přenesou o několik století zpět

4. Divit se zázraku z Mosty

Říká se, že Malta má tolik kostelů, kolik je dnů v roce, a každý den tak můžete navštívit jiný. Jeden z nejvyhlášenějších je ten ve městě Mosta postavený v polovině 19. století. Má třetí největší kupoli na světě.

Bazilika Mosta, Malta
Kupole chrámu v Mostě je postavená bez jediného podpěrného sloupu

Zázrak z Mosty má spojitost i s Českou republikou. Během 2. světové války na kostel spadla bomba, prorazila kupoli a zůstala ležet na podlaze. Nevybuchla ale, což místní považují za zázračný zásah patronky kostela Panny Marie.

Nakonec se ukázalo, že uvnitř bomby byl písek a vzkaz od dělníků z plzeňské Škodovky, kteří bombu vyráběli. Svou sabotáží tak zachránili Malťany i kostel. Stopy po díře, kterou bomba v kupoli vytvořila, jsou stále viditelné. Repliku bomby můžete dodnes vidět v zadní části kostela.

Aktuálně je už vstup do kostela zpoplatněný částkou 2 EUR, ale návštěva přesto stojí za to.

5. Slavit na vesnické festě

Kolik maltských kostelů, tolik fest, dalo by se říct. Každá farnost má svého patrona a na jeho počest pořádá tyto oslavy. A aby měli všichni jistotu, že bude během festy hezké počasí, pokud svátek patrona připadá na zimu, přesune se jednoduše na léto. Od května do října tak máte stoprocentní šanci, že v nějaké části ostrova určitě nějakou tu festu zažijete. A většinou na jeden víkend připadá hned několik oslav při různých farnostech.

Malťané milují oslavy a ohňostroje, jsou ohňostrojovou velmocí. A festa je ten správný čas ukázat, co umí. Věřte mi, že takové ohňostroje jako na Maltě nikde jinde nezažijete.

Maltská festa s ohňostrojem
Speciální ohňostroje zavěšené na pohyblivých konstrukcích

Festa většinou začíná už ve středu, kdy se přes den v pravidelných intervalech ozývají rány jako z děla. Jsou to ale ohňostroje, které mají za úkol odehnat svým zvukem ďábla. Město se strojí do barev a světel a všichni se připravují na víkend. Hlavní oslavy jsou pak v pátek a sobotu večer. Městem jde procesí se sochou patrona, kapela vyhrává, stánky nabízejí občerstvení a vrcholem je samozřejmě velkolepý barevný ohňostroj.

6. Procházet se po promenádě ve Sliemě

Protože jsme v tomto městě několik let bydleli, je promenáda ve Sliemě mojí srdcovou záležitostí. Klikatí se po členitém pobřeží od pevnosti Tigne Fort přes Sliemu až do sousedního města St. Julian´s. Podél promenády najdete spoustu obchodů, restaurací, barů i hotelů. Vápencová plata pod promenádou přes den fungují jako pláže a večer jako skvělé místo na grilování s přáteli.

Z promenády je krásný výhled přes moře na Vallettu, ale i na východ slunce, pokud jste ranní ptáčata. A když si budete chtít užít trochu klidu, zahněte do méně rušných uliček Sliemy. Hlavně večer mají úžasnou atmosféru!

promenáda ve Sliemě, Malta
Barbeque pod promenádou ve Sliemě

Z přístavu Sliema Ferries se pak můžete lodí vypravit do protější Valletty, výletní lodí kolem celého ostrova nebo i na ostrůvek Comino s průzračnou Modrou lagunou.

7. Objevovat členité maltské pobřeží

Až vás omrzí městský ruch, vydejte se na jihozápadní stranu Malty. Tato část je téměř neobydlená. Najdete tu i nejvyšší bod ostrova Ta´ Dmejrek, který má 253 m n.m. Zajímavější jsou však okolní útesy Dingli Cliffs, které se tyčí nad mořem a nabízejí úchvatné výhledy, včetně krásného západu slunce. A v polovině srpna se tu skvěle pozorují perseidy.

maltské pobřeží
Útesy na jihozápadním pobřeží Malty jsou impozantní

8. Vydat se na pláž

Návštěva Malty by nebyla kompletní bez návštěvy pláže. Kromě pár měsíců v roce se dá koupat skoro pořád. Můžete si o tom přečíst v mém dřívějším článku tady. Na Maltě najdete pláže kamenité, vápencové i písečné, stačí si jen vybrat. A když je voda opravdu studená, můžete si na pláži udělat piknik nebo grilovat.

Golden Bay - písečné pláže na Maltě
Jedna z nejoblíbenějších maltských pláží Golden Bay

Foto: Ivan Gasparek Photographer

Autor: Petra Studničková

Více než 3 roky jsem žila na Maltě. I díky práci v tamní cestovní kanceláři jsem měla možnost tento ostrov poznat důkladně ze všech stran. V současné době se na Maltu vracím několikrát ročně, protože pomáhám organizovat cesty na Maltu a zároveň v Česku provozuji e-shop s maltskými výrobky. Ať už se na Maltu chystáte na dovolenou nebo se sem chcete přestěhovat, mám pro vás spoustu užitečných a osobně ověřených rad a tipů, jak si svůj pobyt co nejvíce užít. Můj příběh si můžete přečíst tady >>

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *