Autem na Maltě. Troufnete si?

V jednom mém dřívějším článku jsem psala o tom, jak se na Maltě cestuje místní veřejnou dopravou. Ale jaké to je, když tu jste na dovolené a chcete si půjčit auto?

Hned na začátku nesmíte zapomenout, že na Maltě se jezdí vlevo jako pozůstatek britské nadvlády. Takže i volant a řazení je na opačné straně auta.

A jelikož jste na jihu Evropy, zapomeňte na poklidnou dopravu respektující dopravní předpisy. Používat blinkry tu skoro neuvidíte, ťukance jsou tu na denním pořádku a nebuďte si jistí, že když máte zelenou, nevjede vám do cesty někdo, komu určitě zelená nesvítila. Prostě ostražitost a předvídavost jsou zcela jistě potřeba.

Když jsme na Maltě žili, měli jsme tu naše „české“ auto. Až se trochu rozkoukáte, ani vám nepřijde, že máte volant na opačné straně než ostatní a že jezdíte po opačné straně silnice než v Česku. Ale nutno říct, že autíčko během celého našeho pobytu utrpělo bezpočet ťukanců, škrábanců a odřenin.

Naše autíčko po několika letech na Maltě utrpělo mnoho škrábanců a odřenin.

Spousta vedlejších cest na Maltě je hodně úzkých, vyhýbání se protijedoucím autům tak někdy může být pěkný adrenalin. Takto jsme dvakrát přišli o zpětné zrcátko. 🙂

Jestli se přece jen odhodláte k půjčení auta, doporučuji toto řešit co možná nejdříve před vaší dovolenou.

Na naši poslední třítýdenní dovolenou na Maltě jsme letěli, a protože jsme věděli, že budeme hodně cestovat, objíždět kamarády i různé pláže, plánovali jsme si půjčit auto.

Na dovolenou jsme chtěli letět koncem června. Když jsem v únoru nebo v březnu začala sledovat nabídky autopůjčoven na léto, ceny byly téměř o polovinu nižší, než když jsem ve finále auto rezervovala pár týdnů před odletem. Takže určitě čím dříve, tím lépe. Hlavně pokud se na Maltu chystáte v letní sezóně, kdy mají stejný nápad miliony dalších turistů. 🙂

I přes hustou dopravu je na Maltě relativně málo vážných nehod. Pro hustou dopravu stejně rychle jet nemůžete a když byste mohli, rychlost je omezena na 50 km/h ve městě a 80 km/h mimo město.

I když s tou rychlostí je to spíše tak, že jedete tak rychle, jak vám dopravní situace dovolí. Nebo se řídíte dopravními značkami. Když jsem se ptala svého padesátiletého maltského kolegy, který denně jezdil do práce autem, jaké jsou rychlostní limity ve městě a mimo město, nevěděl. 🙂

Dálnice na Maltě nenajdete.

Nebyly by ani kde postavit. Malta měří na délku 27 km a na šířku 15 km. Je tu sice pár rychlostních silnic, ale po několika málo kilometrech vás obvykle stejně zbrzdí kruhový objezd nebo dopravní zácpa. 🙂

Zato tu je dostatek míst, kde natankovat. U každé čerpací stanice vám obsluha s tankováním pomůže a vy tak ani nemusíte vystoupit z auta. Naopak pokud je zavřeno, většinou můžete díky automatu načerpat benzín a zaplatit sami.

Taková běžná dopravní situace na Maltě.

Autem se jednoduše dostanete i na sousední ostrov Gozo, kam pravidelně jezdí trajekty. Zpáteční cesta pro osobní auto včetně řidiče vyjde na 15,70 EUR. Každá další dospělá osoba v autě pak zaplatí standardních 4,65. Více o trajektu si můžete přečíst v mém článku tady.

Na Gozu je samozřejmě doprava o poznání klidnější než na Maltě. Hustší provoz vás čeká maximálně v hlavním městě Victorii v dopravní špičce.

A jak je to s alkoholem za volantem?

Asi jako v každé jihoevropské zemi tohle tady nikdo moc neřeší. Na různé párty, grilování či posezení s přáteli všichni jezdí autem a zpět samozřejmě také.

Oficiálně je tu tolerovaná určitá míra alkoholu, ale prakticky je to tak, že pokud nejste úplně namol a nezpůsobíte vážnou nehodu, nikdo vás kontrolovat nebude. Tím určitě nikoho nenabádám k jízdě pod vlivem alkoholu! Namístě je samozřejmě opatrnost a nepřeceňování svých sil.

Pokud tedy nechcete na Maltě cestovat hromadnou dopravou, je auto určitě lepší a bezpečnější volba než motorka nebo dokonce kolo. Určitě ale nezapomeňte na dobré pojištění. Myslím, že každý zjistí, jestli se na jízdu autem cítí nebo ne, až uvidí dopravu přímo na místě.

A jestli hledáte tipy, kam se na Maltě vydat a neutratit při tom majlant, můžete si přečíst můj článek tady.

 

Autor: Petra Studničková

Více než 3 roky jsem žila na Maltě. I díky práci v tamní cestovní kanceláři jsem měla možnost tento ostrov poznat důkladně ze všech stran. Ať už se na Maltu chystáte na dovolenou nebo se sem chcete přestěhovat, mám pro vás spoustu užitečných a osobně ověřených rad a tipů, jak si svůj pobyt co nejvíce užít. Můj příběh si můžete přečíst tady >>

2 komentáře u „Autem na Maltě. Troufnete si?“

  1. Navštívili jsme kostel Panny Marie v Mostě a zajímavé bylo, že tam průvodkyně vůbec neví příběh o Plzni a písku v bombě…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *