Co jste o Maltě (ne)věděli aneb Proč píšu blog

Když přes 3 roky žijete na ostrově tak malém, jako je Malta, pracujete v cestovním ruchu a ve volném čase nesedíte doma, zjistíte toho o ostrově mnohem víc, než se píše ve všech turistických průvodcích dohromady. Svým způsobem to z vás udělá experta na tuto středomořskou zemičku.

Lidé okolo mně, kteří se na Maltu chystají, nebo se o ni prostě zajímají, se na mě stále obracejí s otázkami, kde je nejlepší se ubytovat, jestli jsou tam nějaké písečné pláže, jak to je s maltézskými rytíři, jestli je tam draho, jak je to s těmi starověkými chrámy nebo pitnou vodou.

Spousta těchto lidí ale zároveň neví, že Malta není jen Malta, ale i další ostrovy, že je to silně katolická země, že rozvody manželství tu byly povoleny teprve před 8 lety nebo že už dávno to není britská kolonie.

A tak jsem se rozhodla všechny informace, co vím, sepsat na mých stránkách a doufám, že si najdou svoje čtenáře. Nebudou to jen suchá fakta, dozvíte se také mnoho z našeho maltského života, naše osobní zkušenosti.

Na začátek trocha zeměpisu.

Malta, Gozo, Comino

Malta je ostrov ve Středozemním moři, asi 100 km jižně od Sicílie. K Maltské republice, jak zní oficiální název, také patří ostrovy Gozo, Comino, a 3 neobydlené ostrůvky Cominotto, Filfla a St. Paul´s Island.

Hlavní ostrov Malta má rozlohu 246 km² a žije na něm asi 400 tis. obyvatel. Tu se nachází i hlavní město Valletta. Na ostrově Gozo s 67 km² žije asi 30 tis. obyvatel. Je mnohem zelenější a více zemědělsky zaměřený než Malta. Je to taková „víkendová destinace“ Malťanů. Tak jako se v Česku jezdí na chalupu, tak se na Maltě jezdí na Gozo. Ostrůvek Comino je se svými 3 km² obydlen především během turistické sezóny, kdy sem proudí davy turistů, aby se vykoupali v krásné Blue Lagoon.

Hustota zalidnění je tu hlavně díky ostrovu Malta jedna z nejvyšších na světě (aktuálně 1354 obyv./km²). Nejvíc je ovšem zabydlena východní část ostrova. V praxi to znamená, že tu při cestě z jednoho města do druhého ani nepoznáte, že končí jedno a začíná druhé.

Malta je bývalá britská kolonie. Ale stejně jako spousta cizinců stále neví, že Československo už neexistuje, tak spousta Čechů neví, že od roku 1964 je Maltská republika samostatný stát.

V květnu 2004 vstoupila Malta do Evropské unie, stejně jako Česká republika a dalších 8 evropských států. Od roku 2008 se na Maltě platí eurem.

Valletta, Malta
Valletta je zastávka mnoha okružních plaveb velkých výletních lodí.

Když řeknu někomu novému, že jsem žila na Maltě, dostávám vždy ty samé otázky.

1) Proč Malta?
2) Proč už tam nejsi?
3) Prý je to tam samá skála?

Takže proč Malta? Protože Slunce, teplo, moře! Ano, Malta má více než 300 slunečných dnů za rok, což z ní dělá premianta mezi evropskými státy. V podstatě to znamená, že tady slunce svítí skoro pořád. I když přijde déšť, za pár hodin oblohu opět rozjasní sluneční paprsky. Takže žádná česká únorová depka z toho, že už víc než měsíc nebylo kvůli mrakům vidět slunce, tady opravdu nehrozí.

A taky angličtina jako jeden z úředních jazyků (druhým je maltština – směs arabštiny, italštiny, angličtiny a dalších jazyků).

A taky nízká nezaměstnanost – v roce 2012, kdy jsme se na Maltu přestěhovali, byla na Maltě nejnižší nezaměstnanost ze všech států EU. Aktuálně se Malta stále drží mezi prvními pěti státy EU s nejnižší mírou nezaměstnanosti, rozdíly mezi nimi jsou minimální.

Proč už tam nejsme? Když jsem otěhotněla, chtěli jsme s mým českým manželem, aby naše dítě mělo kolem sebe širokou rodinu, babičky, dědečky, tety a strejdy, nejenom rodiče.

Nehledě na to, že o několikaleté rodičovské dovolené si tu můžete nechat jen zdát, stejně tak jako o nějakém státním rodičovském příspěvku.

A 3 roky na ostrově o velikosti Brna, ze kterého se jinam dostanete jen letadlem nebo lodí, už pro mě byly tak akorát.

A že je Malta samá skála? Ano, ale taky samá historie, samé slunce, samé moře a samí usměvaví lidé. A věřte nebo ne, jsou tu i písečné pláže.

Budu se snažit přiblížit vám Maltu svýma očima. Stejně jako každá jiná země má svoje pro i proti. Neznamená to tedy, že je jen dobrá nebo jen špatná. Věřím, že každý si tu může najít něco, co ho zaujme.

Malta
Nezapomeňte si pro cestu na Maltu přibalit sluneční brýle, opalovací krém a boty do vody!

Foto: Ivan Gasparek Photographer

Autor: Petra Studničková

Více než 3 roky jsem žila na Maltě. I díky práci v tamní cestovní kanceláři jsem měla možnost tento ostrov poznat důkladně ze všech stran. V současné době se na Maltu vracím několikrát ročně, protože pomáhám organizovat cesty na Maltu a zároveň v Česku provozuji e-shop s maltskými výrobky. Ať už se na Maltu chystáte na dovolenou nebo se sem chcete přestěhovat, mám pro vás spoustu užitečných a osobně ověřených rad a tipů, jak si svůj pobyt co nejvíce užít. Můj příběh si můžete přečíst tady >>

Jeden komentář u “Co jste o Maltě (ne)věděli aneb Proč píšu blog”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *