Jak vyzrát na maltskou MHD

Autobusy a lodě, to jsou jediné veřejné dopravní prostředky, se kterými se na maltských ostrovech můžete setkat. Dříve na Maltě jezdily typické žluté autobusy, bez klimatizace, často i bez dveří. Na co dveře, když je tu stejně skoro pořád teplo.

Dnes je nahradily autobusy moderní, klimatizované. Žluté autobusy zůstaly jen nostalgickou vzpomínkou nebo místem, kde se prodávají suvenýry, případně zajímavým dopravním prostředkem pro organizované skupinky turistů.

Hlavní autobusové nádraží je před vstupní branou do Valletty. Odsud autobusy odjíždějí do všech koutů ostrova a zase se sem vrací.

Tip – Pokud nevíte, jak se dostat z jednoho místa na jiné přímým autobusem, jeďte autobusem do Valletty a odsud určitě některý autobus pojede na místo, kam chcete vy.
maltské autobusy
Dnešní maltské autobusy

Při cestování autobusem není dobré spěchat. Doprava na Maltě je celkově špatná. Je to způsobeno jednak počtem lidí, kteří tady žijí (Malta má jednu z nejvyšších hustot zalidnění na světě), pak tím, že tady autem jezdí každý, komu bylo 18, a v neposlední řadě také vysokým počtem turistů, kteří si Maltu užívají od jara do pozdního podzimu.

V sezóně právě díky turistům a sezónním pracovníkům je na Maltě dvakrát tolik lidí než v zimních měsících.

Když tohle všechno dáte dohromady, vyjde vám z toho pravidelná dopravní zácpa.

Nicméně když už jste na Maltě, bylo by škoda celé dny prosedět u baru nebo proválet u moře. A autobusy jsou určitě nejbezpečnější formou dopravy pro situaci neznalé cizince.

Autobusem se pohodlně dostanete i z/na letiště. Jezdí tu víc linek, takže si zkontrolujte, do které části ostrova autobus z letiště míří.
Cestu po ostrově si můžete naplánovat na www.publictransport.com.mt.

Tip – Časy odjezdů autobusů berte jen orientačně a buďte připraveni na všechno. Třeba že autobus nezastaví na zastávce, protože už je plný. Nebo že v průběhu cesty změní trasu. Nebo že řidič zajede na odpočívadlo, protože si chce zrovna dát svačinu. Nebo že v průběhu jízdy se z autobusu číslo 12 stane autobus číslo 20. Ano, všechny tyto situace jsme zažili my nebo lidé okolo nás. Inu, jižní Evropa 🙂

Jízdenky na autobus můžete koupit přímo u řidiče. Mají platnost dvě hodiny a během cesty můžete libovolně přestupovat. Ceny se liší podle toho, jestli cestujete v zimě (2 EUR), v létě (2,50 EUR) nebo v noci (3 EUR).

Pokud jste na Maltě na dovolené a chcete cestovat autobusem, kupte si některou z nabízených předplacených karet bez nutnosti registrace. Jízdenky i předplacené karty můžete využít jak na Maltě, tak na sousedním Gozu.

Jestli jste na Maltě delší dobu a nemáte auto, můžete si pořídit dobíjecí kartu Tallinja, díky které budete cestovat levněji. Je nepřenosná, s fotkou a jménem. Kredit si dobijete online, telefonem, na poště nebo ve vybraných obchodech.

Pro cestování po Maltě můžete někde využít i lodě. Hlavně do Valletty, která leží na poloostrově obklopeném ze dvou stran zálivy, se dostanete lodí ze Sliemy na jedné straně i z Trojměstí na druhé. Za jednu jízdu zaplatíte 2 EUR, za zpáteční 3,80. Podrobné info je k dispozici na www.vallettaferryservices.com.

trajekt Malta - Gozo
Na trajektu mezi Maltou a Gozem

Trajekty samozřejmě jezdí i mezi hlavními ostrovy Malta a Gozo.

Můžete využít trajekt ze severu Malty z terminálu Cirkewwa. Cesta trvá asi 20 minut, na trajekt můžete i se svým autem, je tu kavárna, obchůdek, záchody. Intervaly mezi trajekty jsou zhruba 45 minut, v noci více. Časy trajektů, ceny a další informace najdete na www.gozochannel.com.

Nebo rychlý katamarán přímo z přístavu ve Vallettě, který je určen jen pro přepravu osob. Cesta do přístavu na Gozo trvá cca 45 minut a jedna cesta stojí 7,50 EUR. Podrobné informace najdete na stránkách https://gozohighspeed.com/.

Tip – Doporučuji vyhnout se cestě na Gozo v pátek odpoledne a z Goza v neděli odpoledne. To jsou časy, kdy se na Gozo jezdí rekreovat Malťané. Tak jako se v Česku jezdí na chalupu, tak se na Maltě jezdí na Gozo :-). Příjemná je ale skutečnost, že když před přístavem čeká opravdu dlouhá fronta aut, přijede další extra trajekt i mimo klasický jízdní řád.

Na ostrov Comino s vyhledávanou Modrou lagunou se dostanete během léta rychlým člunem nebo loďkou z Marfy nebo Cirkewwy, nebo si můžete zaplatit jízdu turistickou lodí ze Sliemy na Comino spojenou s okružní plavbou kolem Malty. Vyzkoušejte aspoň jednou rychlý člun, třeba i s návštěvou Modré jeskyně. Je to sice dražší jízdenka, ale jízda rychlým člunem je opravdu super zážitek.

Tip – pokud v létě cestujete na Comino do Modré laguny, doporučuju vyrazit co nejdříve ráno. Do modré laguny míří každý den spousta turistů. Kolem 10-11 hodiny sem připlouvají turistické lodě ze Sliemy, ze kterých se hrnou davy, aby si užili pár hodin v průzračně čisté vodě.
Modrá laguna Comino, Malta
Modrá laguna na Cominu

Autor: Petra Studničková

Více než 3 roky jsem žila na Maltě. I díky práci v tamní cestovní kanceláři jsem měla možnost tento ostrov poznat důkladně ze všech stran. V současné době se na Maltu vracím několikrát ročně, protože pomáhám organizovat cesty na Maltu a zároveň v Česku provozuji e-shop s maltskými výrobky. Ať už se na Maltu chystáte na dovolenou nebo se sem chcete přestěhovat, mám pro vás spoustu užitečných a osobně ověřených rad a tipů, jak si svůj pobyt co nejvíce užít. Můj příběh si můžete přečíst tady >>

21 komentářů u „Jak vyzrát na maltskou MHD“

 1. Dobrý den,
  před několika léty jsem strávila týden na Maltě, ubytování ve Sliemě. Většinu ostrova včetně Goza jsem procestovala autobusem hvězdicově z Valletty. Ovšem to bylo ve všedni dny.
  Začátkem srpna od soboty do středy bych se chtěla na ostrov vrátit.
  Můj dotaz : jezdí autobusy také v sobotu a v neděli ??? Nikde nic jednoznačného nenašla, jízdní řády uvádějí po,pá přece není možné aby nic nejezdilo aspoň z letiště.
  Díky předem za odpověď.

 2. Dobrý den,
  uměla byste prosím poradit ohledně cesty na Maltu autem? Odkud kam trajekt z itálie na sicílii a dále na maltu, zda jde jet i s podobnou soupravou jako auto+karavan? Nejak se ztracime ve spolecnostech,nemuzeme najit,do jake kategorie spada nase souprava,atd…? Pres koho koupit jizdenky na trajekty?dekuji moc za informace popripade na email.Jana

 3. Dobrý den, chystáme se na Maltu v červnu s dětmi. Chtěli bychom využít týdenni kartu, je nutné mít kartu i pro desetileté dítě? A je možno využít tuto kartu na každý autobus nebo jsou nějaké vyjimky? Děkuji Lucie D.

  1. Dobrý den, dříve byly výjimky pro noční autobusy, teď už ale lze týdenní kartu použít i tady. Dítě také musí mít svoji kartu.

 4. Dobrý den Petro, chci Vás poprosit o radu v září se chystám na týden navštívit ostrov Gozo a přemýšlím o zakoupení 7 denní jízdenky na autobus cena 21 eur . Na stránkách tamní autobusové společnosti uvádějí že již pak mohu po ostrově cestovat bez dalších poplatků a též i Maltě a také by mě zajimalo zda tato jízdenka platí i pro trajekt Gozo- Malta. Velice děkuji Standa

 5. Dobrý den,
  chystáme se koncem srpna na Maltu a tak bych se rád zeptal jaký způsob dopravy byste doporučila 2 dospělým z letiště s příletem v pondělních odpoledních hodinách do hotelu v Mellieħa. Vydat se busem X1 nebo raději si domluvit transfer z hotelu či Uber/Bolt. Děkuji za odpověď. L.

 6. Dobrý den, mám ubytování v Bugibbě a chtěla bych se podívat na ostrov Cominno, doporučila by jste mi nějakou levnější lodní společnost, která odtud na Cominno dopravuje ? Chtěla bych se na ostrově zdržet ideálně většinu dne . Děkuji.

 7. Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda jednorázové jízdenky (na 120 minut) lze zakoupit pouze u řidiče nebo i na jiných místech (online např.), popřípadě jak je u řidiče zakoupit (co říct řidiči?). Dále bych se ráda zeptala, kde se kupují jízdenky na trajekt Sliema – Valletta?
  Děkuji!

  1. Dobrý den, jízdenky na 2 hodiny jsou jediné jízdenky, které lze koupit u řidiče. Takže stačí říct, že chcete jízdenku. Jízdenky na trajekt Sliema-Valletta koupíte přímo u trajektu.

 8. Dobrý den, je mi 66+ a v červnu pojedem na Maltu na 10 dnů. Jakou jízdenku si mám jako senior koupit a jaké doklady k tomu budu potřebovat? Mohu si požádat o Tallinja card a lze to udělat až na Maltě?
  Děkuji za odpověď.

  1. Dobrý den, pro Tallinja card je nutná registrace, osobní informace, číslo dokladu, naskenovaná fotka… Od října 2022 je pro držitele této karty většina spojů maltské veřejné dopravy zdarma. Registace je zpoplatněná, případně pak i zaslání poštou. Vyřízení karty zabere několik dní. Pro využívání dopravy zdarma je nutná Tallinja card.
   Další možností jsou standarní jednorázové jízdenky za 2,5 EUR na 2 hodiny, které lze zakoupit u řidiče. Nebo některé jízdenky pro turisty, např. karta na 12 jednotlivých jízd za 21 EUR. Nebo 7-denní Explore card na neomezený počet jízd za 25 EUR. Tyto lze zakoupit např. na letišti nebo na autobusových nádražích. Záleží, jak moc máte v plánu po Maltě cestovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *