Malta, Gozo nebo Comino?

Pokud se chystáte na dovolenou na maltské ostrovy, možná už jste zjistili, že existuje i nějaký ostrov Gozo a dokonce i Comino. Každý ostrov má svoje specifika a hodí se pro někoho jiného. Ráda bych vám tyto rozdíly vysvětlila, abyste si vybrali to správné místo pro sebe a nebyli při svém pobytu zklamaní.

Malta je hlavní, největší a nejdůležitější ostrov maltského souostroví.

Na Maltě je hlavní město Valletta, letiště, prezident, vláda, úřady. Najdete tu nejkrásnější a nejvýznamnější maltské památky a muzea.

Valletta - hlavní město Malty
Typický pohled na hlavní město Vallettu

Naprostá většina obyvatel žije právě tady – 246 km2 obývá 400 tisíc obyvatel. Konají se tu všechny významné maltské i mezinárodní akce, festivaly, sídlí tu mezinárodní společnosti, jezdí sem nejvíce turistů i studentů angličtiny, je tu nejhustší doprava a největší dopravní zácpy. V poslední době se vláda snaží z Malty udělat druhé Monako. Dnešním typickým maltským obrázkem jsou všudypřítomné jeřáby. Stavebnictví zažívá neuvěřitelný boom.

Gozo je sice vzdálené od Malty jen pár kilometrů, ale je naprosto odlišné.

Je tu více úrodné půdy a více podzemních pramenů, takže celý ostrov je mnohem zelenější a úrodnější než Malta. I proto si Gozo stále zachovává svůj zemědělský ráz.

Gozo - zemědělská krajina
Zemědělská krajina na Gozu

Velikostí je Gozo asi třetina Malty, ale počet obyvatel je tu jenom asi 30 tisíc. Nenajdete tady letiště, dostanete se sem pouze po moři trajektem z Malty. Už roky se sice diskutuje o vystavění mostu nebo tunelu, který by spojil Maltu a Gozo, a umožnil tak jednodušší dopravu mezi ostrovy. Já ale doufám a věřím, že se to nikdy nestane. Gozo by tak ztratilo svůj vesnický ráz a klid.

Pokud se vydáte na dovolenou na Gozo, počítejte s komplikovanější cestou z letiště do hotelu. Trajekt na Gozo odplouvá ze samého severu Malty a cesta taxíkem či autobusem z letiště sem trvá v tom nejlepším případě 40 minut. Trajekty přes den odplouvají zhruba každých 45 minut. Pokud ale přiletíte pozdě večer, můžete na trajekt čekat i přes hodinu. Cesta trajektem zabere asi 20 minut a na Gozu opět musíte počítat s časem na cestu dalším taxíkem nebo autobusem do hotelu.

Když jsme po návratu do Česka plánovali dovolenou na Gozu s naší malou dcerou, po příletu jsme první noc přenocovali na Maltě, právě abychom se vyhnuli zdlouhavému a vysilujícímu přesunu na Gozo. Na Gozo jsme se tak vydali odpočatí až další den. A cestou jsme se mohli v klidu a za denního světla pokochat okolím a všudypřítomnými výhledy na moře.

Pokud vás toto neodradí, tak věřte, že dovolená na Gozu je krásná, klidná, bez davů turistů. Hustší dopravu můžete zažít maximálně v hlavním městě Victorii. Přesto na Gozu najdete i úžasné památky, užijete si letní festy, můžete se ubytovat v soukromí i v pětihvězdičkových hotelech.

Azur Window - Gozo
Azurové okno na Gozu, tak jak jej bohužel už neuvidíte. V roce 2017 se během bouře zřítilo do moře.

Gozo je víkendová destinace Malťanů. Tak jako se v Česku jezdí na chalupu, tak se na Maltě jezdí na Gozo. To myslím nejlépe vystihuje rozdíl mezi těmito dvěma ostrovy.

A pak tu je ještě Comino.

Malinký ostrůvek mezi Maltou a Gozem. Na 3 km2 tu žijí asi 3 stálí obyvatelé – kněz, jeptiška a voják. Nenajdete tu žádné silnice, žádné dopravní prostředky, jen jeden hotel otevřený pouze během léta. Nečekejte žádné párty a velkolepé akce. Ubytovávají se tu hlavně lidé hledající naprostý klid a soukromí. Dopravu z letiště do hotelu pro svoje hosty většinou zajišťuje sám hotel.

Comino - strážní věž
Strážní věž na Cominu

Jediná památka na Cominu je starobylá strážní věž, ve které je malé muzeum a vyhlídka. Věž určitě stojí za návštěvu i proto, že se tady v roce 2002 natáčel film Hrabě Monte Cristo.

Na Cominu určitě neminete Modrou lagunu s křišťálově průzračnou vodou a bílým pískem. V létě ji denně navštěvují stovky turistů, kteří připlují ráno loděmi a později odpoledne odplouvají. Jsou tu samozřejmě i jiné menší plážičky, kde určitě nebude narváno.

Modrá laguna Comino, Malta
Výhled ze strážní věže na Cominu. Uprostřed je Modrá laguna, v dálce ostrov Gozo.

Každý z těchto 3 obydlených maltských ostrovů je specifický a unikátní. Jestli se chcete dozvědět, jak se na maltských ostrovech dá pohybovat veřejnou dopravou, přečtěte si můj článek tady.

Tak co, už víte, který z ostrovů je pro vás ten pravý? 🙂

Foto: Ivan Gasparek Photographer

Autor: Petra Studničková

Více než 3 roky jsem žila na Maltě. I díky práci v tamní cestovní kanceláři jsem měla možnost tento ostrov poznat důkladně ze všech stran. V současné době se na Maltu vracím několikrát ročně, protože pomáhám organizovat cesty na Maltu a zároveň v Česku provozuji e-shop s maltskými výrobky. Ať už se na Maltu chystáte na dovolenou nebo se sem chcete přestěhovat, mám pro vás spoustu užitečných a osobně ověřených rad a tipů, jak si svůj pobyt co nejvíce užít. Můj příběh si můžete přečíst tady >>

4 komentáře u „Malta, Gozo nebo Comino?“

 1. Dobrý den, na ostrov Comino jsme spolu s dětmi jezdili několik let. Milovali jsme tam všechno. Ale v roce 2019 nám personál hotelu říkal, že je to poslední sezona. Hotel se bude velkoryse rekonstruovat. Jsme z toho smutní. Nemáte prosím informace jsk to s hotelem Comino vypadá?

  1. Dobrý den, o rekonstrukci hotelu Comino se mluvilo už mnoho let. Aktuálně je podle dostupných informací z tohoto důvodu uzavřen až do roku 2023. 🙁

 2. Dobrý den , rada bych se zeptala , které turistické destinace na Maltě jsou oblíbené ? Chystáme se na Maltu příští rok v září , máme rádi město, památky , obchody , přístavy a koupání na plazi . Cestovka nabízí hodně města Buggiba, St Thomas Bay, Sliema, Ghadira, Marfa…děkuji za odpověď Veronika

  1. Dobrý den,
   pro Vaše preference bych doporučila Sliemu – rušné město, mnoho obchodů, přístav a mnoho výletních cest po moři odsud, vápencová pláž téměř podél celého města. Navíc stará část Sliemy je moc pěkná na procházky díky architektuře starých městských domů. Plus lodí se ze Sliemy za pár minut dostanete do Valletty, která je plná památek, muzeí apod.
   Petra

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *