Každá země má svoje vánoční tradice, některé mohou být podobné těm našim českým, některé vás mohou naopak překvapit. Na Maltě určitě převažuje ta druhá možnost.
První věc, která je jinak než v Česku, a je zřejmá na první pohled, je samozřejmě počasí. Už jste se takhle o vánočních svátcích opalovali na pláži kousek od vašeho domu, případně i smočili v chladivém moři? Na Maltě se to může klidně stát.
Není sice pravidlem, že v prosinci se dá koupat. Některé dny proprší, fouká vítr, trajekty na sousední ostrov Gozo kvůli vysokým vlnám zůstávají v přístavu, maltské dámy vytahují norkové kožichy a vysoké kozačky. Ale jiné dny naopak krásně hřeje slunce, je bezvětří a teploty dosahují příjemných 20 stupňů, na přímém slunci samozřejmě i víc.
Pokud se chcete dozvědět více o maltském počasí, můžete si přečíst i tento můj článek.
A tak se vám klidně může přihodit, že vánoční stromeček půjdete vybírat v tričku. I když – vánoční stromeček – to je sám o sobě zajímavý úkaz. Malta má celkově stromů málo a těch jehličnatých ještě méně, a tak se vánoční stromečky musí dovážet z Itálie. Není to levná záležitost a stromků je jako šafránu. Takže když jsme se na naše první maltské Vánoce vydali na nákup vánočního stromečku, byli jsme celkem hodně zaskočeni.
V Česku najdete po celý prosinec vánoční stromky na každém rohu, můžete si vybrat velké, malé, široké, tenké, borovice, jedličky, smrčky a kdoví co ještě a stojí pár stovek. Na Maltě nám v jednom obchodě nabídli stromek JEDEN, taky za pár stovek, ale euro.
Přiznávám, že to bylo částečně způsobeno i tím, že jsme se na nákup vydali až pár dnů před Vánoci, což je v Česku normální. Ne tak na Maltě, kde rodiny strojí stromky už začátkem prosince. Nutno ale dodat, že většinou umělé. Není se čemu divit, vzhledem ke zmíněné ceně a nedostatku živých stromků.
My se ale tradice živého vánočního stromečku nechtěli vzdát ani na Maltě, stejně jako dalších českých tradic, a tak jsme pátrali dál. Stálo nás to sice hodně času a hledání, ale nakonec jsme našli zhruba to, co jsme hledali. Malinký smrček zasazený ve velkém květináči. Ale byl živý a nestál jako nájem.
Ok, stromek máme, co kapr? Na ostrově obklopeném mořem trochu problém. Naštěstí jsme se od našich zkušenějších českých kamarádů dozvěděli, že kousek od našeho domu je bulharský obchod, který se každoročně před Vánoci zásobuje kapry právě pro slovanské krajany, kteří se nechtějí vzdát svých domovských tradic.
Nicméně během pár dnů je vždy zásoba pryč. Krajanů tu žije mnoho a zásoba kaprů nikdy není tak velká. Takže se nám taky stalo, že jsme prostě místo kapra museli vzít na milost lososa.
Malta jako bývalá britská kolonie převzala i vánoční tradice z britských ostrovů. Český nejdůležitější den Vánoc, Štědrý den, je na Maltě vlastně normální pracovní den. Vánoce tu začínají až 25. prosince ráno, kdy se sejde celá rodina a rozdávají se dárky. Je to v podstatě jediný den, kdy je oficiální vánoční volno.
K jídlu je samozřejmě krocan, vánoční pudink, u kterého jsem vlastně nikdy nepochopila, jestli se jedná o sladké nebo slané jídlo a jestli je to vůbec dezert, jak ho známe v Česku.
A pak něco jako vánoční bábovka. V supermarketech tuto specialitu najdete před Vánoci po stovkách kusů. Často ji dostanete v práci či od obchodních partnerů jako vánoční dárek. Všichni Malťané ji milují a těší se, až si ji doma rozkrojí. Musím říct, že mě bohužel neuchvátila. Prostě suchý průmyslově vyrobený kus rádoby bábovky.
Vánoce na Maltě jsou poměrně krátká záležitost a brzo se jde zpět do práce. O to větší bylo naše očekávání Silvestra. Vzhledem k místní tradici ohňostrojů, kdy v létě každý víkend zažijete velkolepou podívanou na každé vesnické festě, jsme čekali, že ten silvestrovský ohňostroj bude něco ještě velkolepějšího.
Takže jsme vyrazili do Valletty na silvestrovský koncert pod širým nebem. O půlnoci ale vyletělo jen pár rachejtlí, spíš omylem než úmyslně, a to bylo vše. Inu zima asi není na maltskou oslavu to pravé období :-).
Každopádně ať už Vánoce slavíte v Česku, na Maltě, na horách nebo někde v Karibiku, přeju vám, ať se vám vydaří podle vašich představ. Ať už jsou to představy tradičních českých Vánoc s kaprem a bramborovým salátem nebo Vánoc na pláži se šnečími specialitami :-).