Chci se přestěhovat do zahraničí. Ale…

Žijete na místě, kde skoro pořád svítí slunce. Do uší vám šumí moře a ve vzduchu voní oleandry. Lidé jsou tu milí a usměvaví. Po práci si chodíte zaplavat do moře a víkendy trávíte na plážičkách, které turisté neznají. Když přijedete na pár dnů do Česka, všichni okolo vás hned poznají, že už tu nežijete. Jste totiž tak nějak permanentně opálení a tudíž vždycky o několik odstínů tmavší než ostatní.

Mým snem vždycky bylo alespoň na čas žít v teple u moře. Ale trvalo mi několik let, než jsem se k tomuto kroku skutečně odhodlala. Možná byste taky rádi zkusili žít někde jinde než v té naší středoevropské zemičce. Možná o tom taky uvažujete, ale připadá vám to jako moc velké sousto a bojíte se překážek. Nedivím se vám.

Takové velké rozhodnutí jako je stěhování do zahraničí s sebou vždycky ponese spoustu otázek.

Určitě vás napadne třeba, že:

1) Celé stěhování bude moc složité.
2) Jak se tam přestěhuju?
3) Dorozumím se tam s mými jazykovými znalostmi?
4) Jak si najdu práci?
5) Kde budu bydlet?
6) Jak se seznámím s novými lidmi?
7) Lidé z mého okolí mi stěhování vymlouvají.
8) Co všechny ty formality související se stěhováním do zahraničí?

Hmm, celkem dost překážek ke splnění vašeho snu o životě v zahraničí. A ano, většinou všechny tyto (i mnohé další) otázky musíte vyřešit, ještě než se přestěhujete.

Ale ten pocit, když pak skutečně žijete ve své vysněné zemi, když zvládnete nástup do nové práce, seznámení s novými lidmi, máte vysněné bydlení třeba kousek od moře, ten pocit stojí za to!

Je to pořádný důvod, být na sebe hrdí. Víte, že jste schopni nepředstavitelných věcí. Je vám jasné, že jste prostě dobří a že toho zvládnete mnohem víc, než byste si kdy pomysleli!

stěhování na Maltu
Stěhování na Maltu – dva lidi, auto a jedeme.

Když jsme se s přítelem (dnes už manželem) stěhovali na Maltu, přišlo mi to jako něco fakt velkého, což samozřejmě bylo. Z dnešního pohledu mi to ale přijde jako brnkačka, prostě dva svobodní lidé zabalili svoje věci do jednoho auta a odjeli.

Když jsme se stěhovali zpět, byl to už trochu vyšší level – měli jsme hromadu věcí navíc, takže bylo jasné, že jen do auta se nezabalíme. Měli jsme velkého psa, kterého jsme si pořídili na Maltě a kterého jsme samozřejmě chtěli vzít s sebou do Česka. A hlavně, byla jsem v 7. měsíci těhotenství. Takže celkově jsme museli řešit asi třikrát více formalit, než při stěhování tam. Ale i tenhle proces jsme zvládli.

V poslední době si pohráváme s otázkou, že už jsme v Česku dlouho a chtělo by to zase nějakou tu změnu. Jenže kdybychom se stěhovali teď, opět by to bylo o další level výš, protože jedno dítě kolem nás už běhá a druhé je na cestě. Ale jak mi říká moje kamarádka, jsme s manželem dostateční blázni na to, abychom to zvládli i tentokrát. A já jí věřím. 🙂

stěhování z Malty
Při stěhování zpět do Česka se na zadní sedadlo musel vejít i náš Bond. Spoustu věcí jsme tak poslali na paletě.

Pojďme se teď podívat na ty překážky, které vás odrazují od přestěhování do vaší vysněné země.

1) Celé stěhování bude moc složité.

Jak se to vezme. Když se člověk podívá na každý problém zvlášť, tak zjistí, že vlastně není neřešitelný. Nesnažte se vyřešit všechno hned, raději jděte postupně, jednu otázku po druhé, jeden problém za druhým.

2) Jak se tam přestěhuju?

Když jsem na vysoké škole začala přemýšlet nad přestěhováním do zahraničí, zadrhla jsem se vždycky hned v úvodu. Nejhorší pro mě bylo vymyslet, jak se tam přestěhuju? Ne jak si najdu práci, jak se seznámím s novými lidmi, kde budu bydlet…ale jak tam dostanu svoje věci? Do letadla s jedním kufrem se nevejdu, a kdybych kufrů měla víc, jak se potom s nimi budu pohybovat po letišti, po městě? Auto jsem neměla, a i kdyby, bála bych se jet takovou vzdálenost sama.

Tak tohle byla pro mě první velká překážka. 🙂

A jak jsem ji vyřešila? Vzhledem k tomu, že jsme se na Maltu stěhovali dva – já a můj přítel, který navíc měl auto, sbalili jsme prostě naše věci do auta a vydali se na 2300 km dlouhou cestu autem spolu. V mém e-booku zdarma jsem popsala jednu naši takovou cestu autem. Můžete si jej stáhnout tady.

Je pravda, že stěhování ve dvou je mnohem snazší než když je na to člověk sám.

Ale!

Znám spoustu lidí, kteří stěhování do zahraničí zvládli sami. A nejen kluků a mužů, ale i dívek a žen! Moje kamarádka, kterou jsem poznala na Maltě, a která pochází z Německa, se na Maltu stěhovala o několik let dříve než my. Měla auto, ale sama se tak dlouhé cesty stejně bála. A tak poprosila svého bratra, aby jel s ní a se stěhováním jí pomohl.

Jiná kamarádka se stěhovala sama a letadlem. Když máte několik kufrů, na letišti využijete vozíky na zavazadla. S tím dojedete až k taxíku a pak už vám pomůže řidič. Žádný řidič nenechá slečnu nakládat a vykládat několik kufrů samotnou.

stěhování do zahraničí
I takto se dá stěhovat. 🙂

3) Dorozumím se tam s mými jazykovými znalostmi?

Pro mě byla strachem němčina. Nenechte se zmást, na Maltě se primárně mluví anglicky. Z toho jsem strach neměla. Ale práce, do které mě přijali, vyžadovala také komunikaci v němčině. Na střední škole jsem německy uměla perfektně, rozhodně líp než anglicky. Ale postupem času, v české práci i v životě, jsem spíše používala angličtinu, a tak němčina zapadla kamsi do pozadí. Bylo potřeba ji znovu oživit.

A tak v mezičase, mezi získáním práce a samotným stěhováním, jsem si zaplatila soukromé lekce německé konverzace. Pomohly mi oprášit moje znalosti a získat potřebnou sebedůvěru, v tomto jazyce znovu obstojně komunikovat.

4) Jak si najdu práci?

Pokud pracujete ve firmě, která má pobočky i v zahraničí, máte z velké části vyhráno. V některé z nich určitě hledají pracovníka s vaší kvalifikací a jistě dají přednost někomu firmou prověřenému (vám), než cizímu zájemci „z ulice“. Stačí se jen poptat. Firma by vám taky měla pomoci se samotným stěhováním, případně i zajištěním bydlení.

Pokud ovšem takové štěstí nemáte, není potřeba věšet hlavu. V dnešní době internetu, e-mailu, Skypu a nízké nezaměstnanosti v mnoha zemích nebude hledání práce takový problém.

Můžete si vybrat zemi a v ní hledat konkrétní nabídky práce a odpovídat na ně. Proč jsme si my vybrali právě Maltu, o tom jsem napsala tento článek.

Nebo si vyberte firmu, pro kterou chcete pracovat, a oslovte ji. Nebo vám mohou pomoci různí headhunteři. Nebo – a to považuji za nejlepší – oslovte svoje známé, kamarády, jestli o něčem nevědí. Pokud máte kamarády v zahraničí, zeptejte se jich, jestli u nich ve firmě někoho nehledají.

Spousta pohovorů dnes probíhá po telefonu nebo po Skypu, takže není potřeba kvůli každé nabídce práce cestovat na druhý konec světa. Ale když obětujete čas a peníze na návštěvu firmy, o jejíž nabídku máte na dálku opravdu zájem, bude to jen dobře. Sami se na vlastní oči přesvědčíte, jak to ve firmě funguje, jací jsou vaši budoucí šéfové a kolegové a jestli vás práce opravdu bude bavit.

5) Kde budu bydlet?

Když už ve své vysněné zemi budete na pohovoru, je to i dobrý čas poohlédnout se po nějakém tom bydlení. Určitě je možné i toto najít na dálku, ale osobní prohlídka bytu i okolí je lepší než sto popisků a obrázků na internetu.

Než jsme se na Maltu přestěhovali, byli jsme tu dvakrát předem. Na dobu našeho pobytu jsme si vždy domluvili pohovory a prohlídky několika bytů. Během pár dnů jsme tak viděli i dvacet bytů, každý den čtyři ráno a čtyři odpoledne, od několika různých realitních agentur. Chtěli jsme něco, kam za námi bude moci přijet rodina i známí na návštěvu.

Bylo to náročné, ale vyplatilo se. Dozvěděli jsme se, co je běžné a co ne, jaká cena za pronájem je přijatelná a za jak velký byt a podobně. Rozhodně si při takovýchto prohlídkách dělejte fotky a poznámky. Večer už pak člověk neví, jaký byt viděl ráno a jaký odpoledne.

maltský dům
Maltské domy jsou zvenku nenápadné, ale zevnitř obrovské. Tento náš domek měl kromě obýváku a kuchyně 4 velké ložnice, 3 koupelny a celá střecha tvořila terasu.

6) Jak se seznámím s novými lidmi?

Pokud se stěhujete do jiné země a pracovně zůstáváte v rámci jedné firmy, máte výhodu. Mnohé vaše kolegy ze zahraniční kanceláře jistě budete znát po e-mailu či telefonu, takže nová kamarádství budou mít už nějaký základ, ještě než se sami přestěhujete.

A pokud nastupujete úplně do nové firmy, ani tu vás noví kolegové určitě nenechají na holičkách a vezmou vás na oběd, drink či párty.

V dnešní době internetu je snadné najít si kdekoliv na světě skupinku lidí se stejnými zájmy, nebo taky skupinku Čechů a Slováků, žijících ve vaší vysněné zemi. Na Maltě například žije Čechů a Slováků všech věkových kategorií spousta. Plánují společné akce, grilování na pláži, v létě plavby lodí kolem ostrova, v zimě treky v přírodě, i oficiální akce jako oslavy českých státních svátků, českého Mikuláše pro děti a další.

7) Lidé z mého okolí mi stěhování vymlouvají.

Pokud nemáte rodinu a lidi z blízkého okolí, kteří také část života prožili v zahraničí, nejspíš o vás budou mít strach a nebudou z vašeho nápadu nadšení. Moji rodiče se také báli a mysleli si, že už nás neuvidí. Mně se osvědčilo dávkovat jim dobu našeho pobytu postupně, aby se jim odloučení nezdálo tak dlouhé a pomalu si zvykali. 🙂

Před odjezdem jsme sdělili, že odjíždíme na jeden rok, i když jsme věděli, že rok nám určitě stačit nebude. Časem si rodiče na naši novou zemi zvykli a nakonec se jim zalíbilo, že si můžou několikrát ročně zaletět k moři v podstatě jen za cenu letenek, protože vždycky bydleli u nás. Stejně tak spousta kamarádů využila té možnosti, u moře bydlet u nás, a navštívili nás i vícekrát.

Setkání tak vždy byla o to intenzivnější. Přece jen, když s někým týden či dva sdílíte bydlení, a ve volném čase podnikáte společné akce (jako poznávání maltských památek a zajímavostí, den na pláži, grilování, večeře a další), celkově spolu strávíte víc času než kdybyste se v Česku jednou za měsíc sešli na drink.

Comino - Malta
Kdo by odolal strávit ročně několik týdnů dovolené na takovémto místě?

8) Co všechny ty formality související se stěhováním do zahraničí?

Pokud měníte zemi v rámci jedné firmy, opět by vám zaměstnavatel měl pomoci s vyřízením potřebných formalit. Pokud ne, ptejte se. V nové práci, v bance, ve vaší zdravotní pojišťovně… Napište e-mail nebo zvedněte telefon. Pokud můžete, jednu informaci si ověřte i u jiného zdroje – na jiném (vyšším) úřadě, případně u kamarádky, která má podobnou zkušenost.

Malta jako daňový ráj zdaní váš příjem ze zaměstnání až ve chvíli, kdy dosáhnete určité souhrnné výše výdělku. Než této výše dosáhnete, budete dostávat výplatu bez jakýchkoliv srážek.

Je dobré založit si bankovní účet v nové zemi. Sice v dnešní době existují i české účty s možností variant v jiné měně, ale většinou se transakce v jiné měně neobejdou bez poplatků. Pro otevření účtu v nové zemi nejspíš bude banka potřebovat i vaši pracovní smlouvu. Maltská banka po mně dokonce vyžadovala doporučující dopis od mojí české banky, zaslaný poštou.

Veřejné zdravotní pojištění můžete mít aktivní pouze v jedné zemi. Před odjezdem si jej tak nezapomeňte zrušit, resp. pozastavit, u vaší zdravotní pojišťovny. Budete muset odevzdat i kartičku pojištěnce, v nové zemi pak dostanete novou od místní pojišťovny.

Pokud se stěhujete v rámci EU, spoustu informací najdete na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí a na webu EURES.

Tip – Věděli jste, že se můžete přestěhovat, i když jste registrováni na úřadě práce jako uchazeč? Jednoduše na vašem úřadě nahlásíte, že se stěhujete jinam, než kde máte trvalé bydliště, a úřad vás převede na požadované místo. Případná podpora v nezaměstnanosti a nabídky práce vám pak budou chodit už z nové země.

Foto: Ivan Gasparek Photographer

Autor: Petra Studničková

Více než 3 roky jsem žila na Maltě. I díky práci v tamní cestovní kanceláři jsem měla možnost tento ostrov poznat důkladně ze všech stran. V současné době se na Maltu vracím několikrát ročně, protože pomáhám organizovat cesty na Maltu a zároveň v Česku provozuji e-shop s maltskými výrobky. Ať už se na Maltu chystáte na dovolenou nebo se sem chcete přestěhovat, mám pro vás spoustu užitečných a osobně ověřených rad a tipů, jak si svůj pobyt co nejvíce užít. Můj příběh si můžete přečíst tady >>

6 komentářů u „Chci se přestěhovat do zahraničí. Ale…“

  1. Dobrý den, chci se vystěhovat z ČR, někam, kde je teplo, kde je málo lidí, česká komunita. Jsem zdravotní sestra, je mi 58 let, ale myslím si, že nikdy není pozdě, plnit si sny.

  2. Dobrý den, mám invalidní důchod můžu se přestěhovat na Maltu? Už jednou jsem tam byla zalíbilo se mi na Maltě. Snažím se najít informace? Jak získám víza nebo si musím zaplatit právníka imigračního? Děkuji

    1. Dobrý den,
      na Maltu se může přestehovat kdokoliv, víza na Maltu nepotřebujete, je v Evropské unii. Stačí zařídit si bydlení. Invalidní důchod Vám v rámci EU může vyplácet i maltská strana, když se přihlásíte na příslušných úřadech.
      Hezký den
      Petra

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *