8 tipů, co dělat ve Vallettě. Hlavně sedmičku si nenechte ujít!

Valletta je jedno z nejkrásnějších hlavních měst. Je plná historie, památek, úžasné architektury, kulturních akcí, vyhlášených restaurací i kaváren. A nejlepší na tom je, že ji celou můžete projít pěšky během pár hodin.

Lepší je ale nespěchat a trochu se tu zdržet. Ve městě je tolik zajímavých míst, která stojí za to navštívit! O těch nejznámějších, jako katedrále sv. Jana, Grandmaster´s Palace nebo Manoel Theater, určitě najdete spoustu informací jinde. Pojďme se ale podívat na některé další, možná ne tak známé, ale neméně zajímavé.

1. Upper Barrakka Gardens

Kdo je nenavštívil, jako by nebyl ve Vallettě. Zahrady s výhledem na nejkrásnější přirozený přístav Grand Harbour a historické Trojměstí jsou oázou zeleně a květin. Pro hladové a žíznivé je tu i malý kiosek s občerstvením. Vstup do zahrad je zdarma.

Upper Barrakka Gardens, zahrady Valletta

2. Lower Barrakka Gardens

Méně známé zahrady, ale o to zelenější, klidnější a ideální pro relaxaci po horkém náročném dnu ve Vallettě. Vedle zahrad je také zvon Siege Bell, který je připomínkou padlých ve 2. světové válce. U vstupu do zahrad i kolem nich jsou kiosky i restaurace.

Zahrady se nachází na stejném břehu jako Upper Barrakka, ale na druhém konci města. Vstup je také zdarma.

Lower Barrakka Gardens, zahrady Valletta

3. Střelba z kanónů nad Grand Harbourem

Z Upper Barrakka Gardens kromě přístavu Grand Harbour uvidíte také Saluting Battery – každý den v poledne a v 16 hodin se tu ozývají tradiční dělové salvy, což je zajímavý zážitek nejen pro děti.

přístav Grand Harbour, Valletta

4. Muzea ve Vallettě

Ve Vallettě najdete i spoustu muzeí, kde je v horkých letních dnech příjemný chládek. Moje nejoblíbenější je Národní archeologické muzeum na hlavní ulici Republic Street. Je umístěno v krásné historické budově Auberge de Provence. Není velké, ale jsou tu vystaveny jedinečné exponáty jako Spící dáma či Maltská Venuše.

Archeologické muzeum Valletta

5. Hastings Gardens

Trochu opomíjené zahrady ve Vallettě se svým výhledem na Manoel Island a přístav Marsamxett určitě nemohou rovnat Upper Barraka Gardens na opačné straně Valletty, s úchvatným výhledem na Grand Harbour.

Ale v Hasting Gardens najdete něco jiného, pro mnoho Čechů významného. Od roku 2013 je tu pomník Václava Havla, který Maltu navštívil v roce 2002. Tehdejší prezident Guido de Marco jej hostil ve své rezidenci San Anton. Havel se ale prý rád vytrácel z prezidentského paláce, aby si dal pivo v místních hospůdkách.

Hastings Gardens, zahrady Valletta

6. Valletta Waterfront

Z Upper Barrakka Gardens můžete pohodlně sjet výtahem a vydat se směrem k moři a Grand Harbour. Kousek odtud také staví zámořské výletní lodě. Užijte si příjemnou procházku kolem barevných obchůdků a mnoha restaurací. Pokud ale budete mít hlad, raději vystoupejte zpátky do centra Valletty a zakotvěte v nějaké malé rodinné hospůdce. Waterfront je oblast určená především pro turisty, a tak je jídlo v restauracích bohužel často předražené a kvalitou také neoslní.

Valletta Waterfront

7. Bridge Bar ve Vallettě

Když už jsme u těch restaurací, v pátek večer určitě zajděte do Bridge Baru. Čeká vás nejen výborné jídlo, ale od května do října také živý jazz! A když už není místo u stolu, sedí se prostě venku na schodech.

Bridge Bar, Valletta

8. Venkovní divadlo ve Vallettě

Původní Královská opera z roku 1866, která byla do velké míry zničena během 2. světové války, funguje od roku 2013 jako venkovní divadlo Pjazza Teatru Rjal. Stojí blízko vstupu do Valletty, takže jej určitě neminete. Můžete sem zajít na divadelní představení, koncerty, muzikály i filmy.

Venkovní divadlo, Valletta

Jestli pak budete mít pocit, že Vallettu už znáte, proč se nepodívat po ostatních zajímavých místech ostrova? Tady najdete pár tipů na ty, které si můžete užít docela zadarmo.

Foto: Ivan Gasparek Photographer

Autor: Petra Studničková

Více než 3 roky jsem žila na Maltě. I díky práci v tamní cestovní kanceláři jsem měla možnost tento ostrov poznat důkladně ze všech stran. V současné době se na Maltu vracím několikrát ročně, protože pomáhám organizovat cesty na Maltu a zároveň v Česku provozuji e-shop s maltskými výrobky. Ať už se na Maltu chystáte na dovolenou nebo se sem chcete přestěhovat, mám pro vás spoustu užitečných a osobně ověřených rad a tipů, jak si svůj pobyt co nejvíce užít. Můj příběh si můžete přečíst tady >>

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *